CW
CW, czyli telegrafia, z grubsza oznacza to transmisję, technicznie powiedzielibyśmy “kluczowaną”, informatycznie “binarną”, gdzie informacja przenoszona jest obecnością fali. W świecie radiowym rozumie się przez to transmisję z użyciem kodu Morse’a. Poniżej oba pojęcia - kod Morse’a i telegrafia są używane wymiennie.
Obecnie większość transmisji między radioamatorami odbywa się głosowo, a ponieważ czasy są wybitnie komputerowe, wielu z nich używa tzw. emisji cyfrowych do nawiązania łączności, które wymagają użycia komputera.
Skoro można porozumiewać się głosem to w jakim celu używać transmisji cyfrowych albo telegrafii? Te transmisje mają to do siebie, że mimo iż potrzebują mniej mocy od transmisji głosowej - mają większy zasięg. Więc dlaczego nie zastąpiono telegrafii całkowicie transmisjami cyfrowymi? Przecież one są dodatkowo jeszcze dużo szybsze.
Można to wytłumaczyć prostotą kodu Morse’a - człowiek jest w stanie rozumieć ten kod bezpośrednio, a niektórzy osiągają w tym nieprawdopodobną sprawność. Do nadawania i odbioru można użyć radia dużo prostszej konstrukcji, komputer też nie jest potrzebny.
Jest też mniej racjonalny powód - operowanie kodem Morse’a jest sztuką. Jego opanowanie wymaga niemałego wysiłku, który niewielu podejmie, a z tych którzy podejmą, jeszcze mniej odniesie sukces. Używanie telegrafii jest podobną przyjemnością jak granie na instrumencie. Przecież wielu woli grać na gitarze zamiast odsłuchiwać utworów ze Spotify.
Mimo, iż obecnie nie wymaga się znajomości kodu Morse’a na licencję krótkofalarską - nadal jest jest używany i - w mojej ocenie - na świecie cieszy się sporą popularnością. Głównie wśród amatorów na emeryturze. W USA jest wiele organizacji i klubów, które popularyzują telegrafię. Ja sam uczyłem się kodu wraz z Long Island CW Club, klubem entuzjastów, który zdobył popularność podczas pandemii koronawirusa (spotkania przez Zoom). Popularność w Polsce ma nadal dość niewielką, ale takie mody dochodzą do nas zwykle 10 lat później - więc pewnie w 2030 pojawi się podobna fala zainteresowania wśród emerytowanych polskich krótkofalowców, uciekających przed cyfrową zarazą w telegrafię.
Więcej o telegrafii
Kod Morse’a to jeszcze nie telegrafia - żeby usprawnić konwersację w sytuacji gdy nadanie każdego znaku jest wysiłkiem, stosuje się przeróżne skróty, które dobrze znamy z konieczności pisania krótkich wiadomości tekstowych na telefonach (SMS). I tak wygląda przykładowa rozmowa na telegrafii:
QRS PSE BT GM OM ES TNX FER THE CALL BT
UR SIG IS GRT ES 599 HR QTH VT BT
WX CLDY ES 45 F. HW?
Radioamator na samym początku prosi o zmniejszenie tempa nadawania, wita się i dziękuje za “zawołanie”, stwierdza że bardzo dobrze słyszy i rozumie kod swojego rozmówcy, dalej mówi że nadaje z Vermount, gdzie niebo jest zachmurzone i temperatura to 45F, na koniec pyta jak go odebrano.
Linki
Kluby CW
Praktyka i Nauka
- Morse Ninja
- ARRL 18WPM
- LCWO - Learn CW Online
- Paweł SQ5STS na titawa.pl o nauce telegrafii.
- Some things I have discovered about learning and Operating CW
Programy do nauki
- Zwięzły podręcznik telegrafii SP8QED
- Wystarczy chcieć, czyli prawda o telegrafii
- Just Learn Morse Code
- Różne zasoby CWOps - tam jest duża lista oprogramowania.