Czas zmienić opony. Bieżnik zjechany, guma już niemłoda. Stanąłem zupełnie bezradnie przed szerokim wyborem opon dla Hondy Transalp, jakim zarzuciło mnie Oponeo. Transalp jest lekkim (200kg) przedstawicielem turystycznego enduro, dlatego w tym segmencie poszukuję opon.

Świadomy wybór opon do takiego turystycznego enduro okazał się dla nieoczekiwanie złożonym zadaniem. Dla samochodu wystarczy popatrzeć na europejskie oznaczenia określające ekonomiczność, głośność i przyczepność, żeby mieć już względnie dobre pojęcie o zakupie. Przy motocyklu dochodzi jeszcze aspekt “terenowości” bieżnika.

Nawet gdy dookoła mnie same asfalty i rozsądnie byłoby kupić oponę na tego typu nawierzchnię to jednak bardziej terenowa opona jednak zostawia mi możliwość zjechania w teren. Dlatego jednak mój ostateczny wybór zbudowany jest na chęciach, zamiast na faktach.

Opona, którą kupię musi więc być kompromisem. Na TCP ludzie piszą o swoich doświadczeniach, na Youtube znalazłem conajmniej kilka złożonych review i porównań. Autorzy zarzekają się, że nie są sponsorowani przez producentów. Na podstawie tych informacji zrobiłem poniższą listę:

XL650V4 według dokumentacji może być wyposażony w opony 120/90 albo 130/80. Na angielskim forum XRV jest informacja dlaczego prościej jest jeździć na węższej oponie 120/90.

Opony

Poniższa tabelka pomimo iż jest tylko średnią opinii jakie znalazłem na sieci, może posłużyć do zorientowania się w jakie opony celować w zależności od osobistych preferencji stylu jazdy i terenu.

Firma Model asfalt/offroad
Continental ContiEscape  
Continental TKC80 Twinduro 40/60
  TKC70 80/20
Dunlop TrailSmart 90/10
Heidenau K60 60/40
Heidenau K69 offroad
Heidenau [K76] 90/10
Metzeler Karoo 10/90
Metzeler Enduro 3 Sahara 10/90
Metzeler Tourance 95/5
Michelin Anakee 3 95/5
Michelin T66  
Michelin Sirac 60/40
Mitas E10 10/90
Mitas E07 50/50
Pirelli Scorpion MT90 A/T 90/10

Niektórym z nich przyjrzałem się dokładniej, dlatego poniżej zebrałem swoje wnioski z nadzieją, że będą użyteczne nie tylko dla mnie.

Metzeler Tourance

Metzeler Tourance to pierwsze opony z jakimi miałem do czynienia. Bieżnik wygląda na dość uniwersalny, wyraźna kostka ale według tabeli to opony przeznaczone głównie na utwardzone nawierzchnie (90/10).

Tourance nie radzi sobie zupełnie na piachu i błocie.

off-road

Poza trasą radzą sobie zaskakujaco dobrze pod warunkiem, że jest sucho i w miarę twardo. Poślizgi w trawie i na stromych ale niezwiązanych trawersach - nawet na sucho - to normalna sprawa. Słowem - jeżeli już w teren - to z Tourance tylko w suchy.

Na mokro w terenie to śmierć w oczach. Szybko zakopują się w błocie. I w piasku. Zawsze.

utwardzone

Nierozgrzane wyraźnie ślizgają się na asfalcie gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej 10°C. Na zakręcie potrafi wtedy wyjechać tył, a przy ostrym hamowaniu ślizga się przód. Wchodząc w regularne zakręty bałem się na nich pochylić.

Nie byłem z nich zadowolony. Być może wiek opon ma tutaj znaczenie - moje doświadczenia z nimi zacząłem gdy miały już dobrze ponad 4 lata (kupiłem z motocyklem). Od tego czasu zjadłem na nich prawie cały bieżnik. Ze względu na wiek powinienem zmienić je wcześniej.

Oponeo:

Moje opony:

 1. Przód: Metzeler Tourance 90/90-21 M/C 54S
 2. Tył: Metzeler Tourance, 120/90-17 M/C 64S

Heidenau K76

“Właściwości porównywalne do Metzeler Tourance, dobra trakcja na szutrze (nie lubi grubych szutrów i kamieni), słabo w piasku, kiepsko w błocie, cicha idealna na trasy asfaltowe nawet na mokrej nawierzchni dobrze trzyma. Wystarcza na stosunkowo długie przebiegi”.

Michelin SIRAC

Bardzo podobna do Metzeler Tourance ale z nieco wyraźniejszym bieżnikiem. Przede wszystkim na asfalt. Zbytnie podobnieństwo z Tourance powoduje, że nie zainteresowałem się nią zbyt mocno.

 1. tył Oponeo

Heidenau K60

Opona szosowa z opcją zjazdu z czarnego.

K60

Popularna wśród ADV, określana jako 50/50 albo 60/40.

Są dwa typy tej opony: K60 i K60 Scout.

Nie znalazłem informacji jaka jest różnica między K60, a K60 Scout.

Znalezione w sieci: Opony z bieżnikiem K60 Scout są przeznaczone do wyjazdów wyprawowych,wykonane z twardszych mieszanek gumowych co powoduje zwiększenie przebiegu opony oraz zwiększa odporność na uszkodzenia bieżnika podczas długich przejazdów drogami szutrowymi. Bieżnik K60 Scout jest zmodernizowanym bieżnikiem K60, klocki bieżnika, na czole opony są połączone co powoduje usztywnienie rzeźby bieżnika (mniejsze “pływanie”) podczas jazdy drogami utwardzonymi (asfalt,beton) oraz zmniejsza zużycie bieżnika, solidne klocki na barku opony pomagają podczas jazdy miękkimi drogami, gdy opona jest zatopiona w podłożu, przenoszą napęd i hamowanie nie tylko czołem opony ale również bokiem opony. Bieżnik K60 Scout jest przeznaczony w 50% na drogi asfaltowe i 50% na drogi polne, szutrowe.

Z powyższego możnaby wnioskować, że mają nieco inny bieżnik. Nie jest to jednak prawdą - na mojej K60 Scout klocki na czole bieżnika nie są połączone.

Na TCP znalazłem informacje, że K60 mają pasek dopiero dla rozmiarów 140 i 160. Węższe profile są bez paska.

Dla K60 mamy wybór między wersją zimową (inny skład mieszanki), a letnią. Zdaje się, że oba modele mają oznaczenie M+S (mud + snow).

K60

Przynajmniej w jednym miejscu słyszałem skargę, że K60 nie trzyma już tak dobrze na mokrym asfalcie.

Tutaj szczegółowy review K60 na Youtube.

Inne opinie:

Po skonczeniu mietków w poprzednim sezonie zmieniłem na komplet ScoutowK60 - obawiałem się jak zachowywać się będą na asfalcie w porównaniu do mietków i po zaledwie 6tys km mogę stwierdzić: - jedyna różnica którą zauważyłem to sposób reakcji na przeciwskręt - na mietkach moto schylał się płynnie, na K60 jest na początku większy opór który trzeba pokonać. Ale to niuanse - po tygodniu jazdy przyzwyczaiłem się bez stresu. Pokonywanie zakrętów? Na początku delikatnie z obawą (ojej bo to prawie kostka!) - ale to w głowie siedzi bo tak naprawdę zachowuje jak normalnej opona. Delikatne pętle bieszczadzkie, agrafki w Rumunii - przytarłem na nich buty i praktycznie zamknąłem oponkę. Aż zdziwiony byłem. Jedyna zauważalna róznica? Głośne ale to normalne przy takiej oponie. Teraz wybieram się w Alpy - myslałem co by nie wrócić do mietków - ale K60 są jeszcze w takim stanie że spokojnie dadzą radę. Co do trwałości - to napewno tyle nie pociągną co mietki ale przecież to zupelnie inny typ gumy!

Mitas E07

Ten film o Mitas E07 porównuje ją z kilkoma innymi oponami terenowymi. I tak w porównaniu do K60 wskazuje na wyższość E07 w terenie, choć przyznaje, że K60 lepiej jeździ po autostradzie. K60 ma też nieco większy przebieg (tył) niż E07 (10.000 vs 8.000 mil).

W terenie ustępuje TKC80, ale E07 ma przynajmniej dwa razy większy przebieg. E07 jest dość głośna i brzmi jak spadająca bomba z bombowca.

E07

Wersja Dakar ma znacznie grubsze ścianki boczne co bardzo utrudnia jej serwis w terenie (trudno zmienić oponę).

Ostatni ciekawy czynnik przy doborze opon to kraj producenta. Mitas jest firmą czeską. Heidenau (K60) jest niemiecka.

Continental TCK 80 Twinduro

Twinduro

Także popularna, rekomendowana do cięższego ADV z przewagą off-road. Na asfalcie szybsze zużycie ze względu na bardziej agresywny kształt bieżnika. Kostki tracą ostrość krawędzi. Wyraźna kostka bieżnika i szerokie odstępy dają dużo lepsze zachowanie się TKC80 w terenie w porównaniu do popularnych 50/50 typu K60 i E07.

Michelin Anakee 3

Opona raczej turystyczna, typu 90 asfalt, 10 teren. Także dość popularna wśród kierowców Transalpa. Idealna na asfalt, zbiera dobre recenzje na mokrej nawierzchni, przyzwoicie zachowuje się na utwardzonym off-road. Ze względu na minimalny bieżnik ciężko jest jej używać w błocie i w piasku.

Anakee 3

Z tego co pozbierałem zwracają pozytywne opinie dotyczące wchodzenia w zakręty z tą oponą.

Wybór

Postawiłem na K60 ze względu na dobre opinie, uniwersalne zastosowania (5/5) i jej trwałość. Ze względu na cenę i patriotyzm lokalny później zainteresuję się też E07. Gdybym wybierał się gdzieś dalej, pewnie sprawdziłbym Anakee 3. Dla jazdy poza terenem sprawdziłbym połączenie TKC-80 na przodzie z czymś mniej agresywnym na tyle.

K60 na moim Transalpie 650 prezentują się jak niżej.

Moje K60

Po kilku jazdach, mam na nich wrażenie jakby mniejszego poczucia równowagi - motocykl dużo szybciej się na nich pochyla. Na mokrej trawie i błocie bez porównania lepiej trzymają niż dotychczasowe poprzednio używane Tourance.

Linki

 1. Złapałem gumę - pierwsze przygody z flakiem.
 2. Wątek na africatwin.com.pl o K60/TKC/E09

Youtube

Głównie obcojęzyczne filmy o doświadczeniach z jazdy na drogach utwardzonych i w terenie. Rankingi opon. Jak dobierać opony.

 1. Opony do Transalpa TCP
 2. Adventure tires – ‘my personal experiences’.
 3. How to Choose the Best Adventure Motorcycle Tires
 4. FortNine:
 5. Mitas E07 Review - trochę porównania E07 z K60.
 6. K60 review.