Top Rope Soloing (TRS) czyli bezpieczne solo na wędce to czasem smutna konieczność (z powodu braku partnera) ale coraz częściej świadomy wybór i preferencja. Oczywistą zaletą TRS jest uniezależnienie się od partnera i w konsekwencji możliwość wspinania w porach gdy na skale jest mniejszy ruch i lepsza pogoda (np. wcześnie rano gdy jest jeszcze chłodno).

TRS pozwala też na bardziej intensywny trening bez przerw na asekurację partnera. Efektywnie robi się znacznie więcej metrów w tym samym czasie.

To co pozytywnie wyróżnia TRS jest też jego wadą. Odpada społeczny aspekt wspinaczki, bezpieczeństwo może być gorsze w porównaniu do przypadku gdy asekuruje druga osoba. W TRS wspinaczka jest nieco trudniejsza (przeszkadza lina ubezpieczająca).

TRS zaciekawiło mnie gdy zobaczyłem Andrzeja Marcisza, robiącego raz po raz Prawą Babę Jagę. Na szybko wyjście, zjazd, powtórz 10x. Któregoś bezsennego ranka wziąłem linę, GriGri i zrobiłem to samo. 10x Prawa Baba Jaga i do pracy. Bakcyl chwycił.

Samo GriGri wydało mi się bardziej bezpieczne niż Ascension, którego używał Marcisz. Być może miał jeszcze jakiś backup ale nie widziałem. Teoretycznie możnaby asekurować się tylko GriGri, robiąc węzły na linie pod sobą jako backup. Jest to jednak uciążliwe. Z samego GriGri trzeba też wybierać górny luz. Jeżeli lina jest mocno obciążona na dole, luz sam się zredukuje, jednak konstrukcja GriGri nieco to utrudnia. Jest potrzebna niewielka modyfikacja samego GriGri, żeby to ułatwić.

Wcześniej byłem na mikrokursie z krakowskiego KW, gdzie omawiano kwestie autoasekuracji na TR, niewiele z tego zapamiętałem. Wiedząc jednak czego mam szukać, szybko znalazłem w internecie odpowiednie zasoby, z których najpewniejsze wydawało mi się opracowanie Petzla.

Po skompletowaniu sprzętu i ustawieniu konfiguracji wg Petzla wspinaczka stała się bardziej komfortowa i z pewnością bezpieczniejsza. GriGri nadal używam jako najszybszej opcji do zjazdów na pojedynczej linie.

Solując z TR zrobiłem wiele metrów na Babie Jadze, traktując to bardziej jako trening, nie wspinaczkę. Odpadłem przy tym 2, może 3 razy i to zwykle wtedy gdy wstawiałem się w nową, trudniejszą drogę. Zawsze bezpiecznie zostało to wyłapane. Częściej za to “biorę bloka”.

Bezpieczeństwo w TRS

TRS może być mniej bezpieczne niż czujny partner. Z podkreśleniem na czujny.

  1. Brak możliwości wzajmnego sprawdzenia się partnerów. Raz dobrze ustawiony system TRS w zasadzie jest bezpieczny jak ten z asekurującym partnerem.
  2. Wspinaczka odbywa się zwykle samotnie i nikt nie będzie w stanie pomóc jeżeli coś pójdzie źle.

Asekuracja

Pojedyncza lina

Sprzęt

Dwa urządzenia autoblokujące. Jedno zaciskowe drugie typu małpa. Petzl sugeruje dwa urządzenia zaciskowe jako podstawowe urządzenie asekurujące: Microcender albo Rescucender. Microcender został wycofany i nie można go już nabyć w oficjalnej dystrybucji. Rescucender jest bardziej masywny i ma przemysłowe wymiary.

Petzl wyraźnie odradza popularnego Shunta bez podawania przyczyn - trudno powiedzieć dlaczego. W sieci widziałem w kilku miejscach TRS właśnie z użyciem tańszego i mniej masywnego Shunta.

Sugerowany backup to urządzenia typu Ascension (małpa) lub wygodniejsza i bardziej kompaktowa rolka MicroTraxion.

Lina powinna być dość gruba (10mm) i najlepiej statyczna. Grubość liny ma znaczenie, Rescucender niechętnie się blokuje na cieńszych.

Urządzenie zaciskowe zasadniczo nie powinno niszczyć liny, jednak Ascension i MicroTraxion mają agresywny języczek zaciskowy najeżony kolcami, który wbija się w linę i podczas mocniejszego szarpnięcia może zerwać oplot z liny.

Używanie

Linę przymocowuje się na sztywno w górnym stanowisku (TR).

Na Zakrzówku, na Babie Jadze, zwykle zjeżdżam klasycznie (bardziej schodzę) na podwójnej linie z poręczy nad urwiskiem. W samym stanowisku wkładam dwa zakręcane karabinki lub ekspresy, a linę mocuję na uszy królika (podwójna ósemka).

Drugi (dolny) koniec liny musi być obciążony żeby lina była na tyle napięta, że umożliwia swobodne przesuwanie się asekuracji.

Podwójna lina

Zasadniczo jak w przypadku pojedynczej liny, tylko, że oba urządzenia asekurujące działają na różnych linach.

Literatura

  1. Solo Top Roping
  2. Petzl Guides on Self-Belaying
  3. Going Solo
  4. Rope Soloing 101
  5. Gear for Top Rope Soloing